AL-Helsinki EcoRun | Autoliitto

Olet täällä

AL-Helsinki EcoRun

27.04.2019 08:00

AL-Sport Cup osakilpailu, lähtö- ja maalipaikka Toyota Airport, Ohtolankatu 6, 01510 Vantaa.

Kilpailureitti oli hieman yli 200 km.

Kiitos sekä kilpailijoille, että aktiiviselle joukolle toimitsijoita, joita ilman kilpailua ei olisi voitu järjestää! Iso kiitos myös kilpailun tukijoille Bridgestone, Kiho, PlugIt Finland, ALD Automotive sekä Toyota Airport. Tankkauksista kiitokset Teboil Koivuhaalle maukkainen aamukahveineen.

Kilpailun tulokset:

PDF icon al-hki_ecorun_2019_lopputulokset.pdf

Lauantaiaamuun sattui muutos: Kilpailuun ilmoittautumispiste siirrettiin 240 metriä etelämmäs eli kilpailun tankkausasemalla Teboil Koivuhakaan.

Lähtöluettelo:

PDF icon al-hki_ecorun_2019_lahtoluettelo.pdf

Kilpailukutsu

PDF icon 2019_al-helsinki_ecorun_kilpailukutsu.pdf

Kuvia 2019 kilpailusta:

Kilpailu alkoi ilmoittautumisella

Sitten tankattiin

Ennen lähtöä pidettiin ohjaajakokous

Ennen lähtöä tarkistetaan sähköautojen latausdata

Kilpailulenkin lopuksi tarkistettiin datasta sähkönkulutus

Fossiiliautot vastaavasti tankataan kulutuksen mittaamiseksi ajolenkin jälkeen

Sen jälkeen siirrytään odottamaan tuloksia

Lähtöpaikalla kilpailuparit poseerasivat kuvaajalle, # 1 Leena ja Matti Sinervä, Hyundai autolla

# 2 Sakari Kouri & Pekka Hirvonen, KIA

#3 Kalervo Westerlund & Jorma Reunanen, Hyundai

# 4 Juhani Immonen & Jyrki Knuutinen, Ford

# 5 Anna Maisala & Rauli Koivunen, Toyota

# 6 Tomi Salo & Juha Hakuli, Volvo

# 7 Perttu Immonen & Jonni Lehtiranta, Volkswagen

# 8 Teijo Lallukka & Leena Hiltunen, Tesla

# 9 Vesa Kortejärvi & Mirja Araneva, Renault

# 10 Timo Eväsoja & Ari Parkkinen, BMW

# 11 Jenni Rossi & Tero Pönttönen, Hyundai

# 12 Petri Munukka & Kalle Toivola, Hyundai

# 14 Markku Lehisto & Raimo Alm, Jaguar

Kilpailijat vauhdissa

Ja lopuksi tietysti jaettiin valtavat pokaalit: Perinteisen bensiiniluokan voittivat Juhani Immonen - Jyrki Knuutinen, AL-Kuopio

Diesel-luokka Tomi Salo - Juha Hakuli, Leppävirta Racing Team

Hybridi-luokka HEV voittajat Rauli Koivunen -  Anna Maisala, AL-Helsinki

Ladattava Hybridi-luokka Sakari Kouti - Pekka Hirvonen

Raskaammat täyssähköautot-luokan voittivat Markku Lehisto - Raimo Alm

Kevyet sähköautot voittajat Timo Eväsoja - Ari Parkkinen

Kilpailun suurimman luokan kakkoseksi selvisivät Petri Munukka - Kalle Toivola

 

 

Jaa muillekin

Jaa muillekin