Aluekilpailut

Aluekilpailutilaisuuksia järjestetään viikolla 37 osana OPH:n liikenneturvallisuusviikon tapahtumia 11:llä eri paikkakunnalla, mahdollisimman kattavasti ympäri maan.
Aluekilpailuissa kilpailijat mittaavat taitojaan niin ajotaidoissa kuin teoriakokeissa.
Fillarimestari radan rakentamiseen ja teoriaharjoitteluun vinkkejä:

PDF icon fillarimestarirata_osioita_malliksi.pdf 

PDF icon fillarimestari_esimerkkikysymyksia.pdf

 

 

Fillarimestarin syksyn 2017 aluekilpailut.  Karsinta kevään 2018 mestaruuskilpailuihin.
Tämänhetkiset aluekilpailupaikkakunnat ja yhteyshenkilöt.

Pvm Kello Paikkakunta Kisapaikka Osoite  Vastuuhenkilö  Sähköposti Puhelin
14.9.2017 9.00 Rovaniemi Lapin Yliopiston harjoittelukoulu Pohjolankatu 23, 96100 Rovaniemi Ensio Simonen ensio.simonen(at)gmail.com 0400 287774
12.9.2017 9.00 Joensuu Niittylahden koulu Kummuntie 9, 82220 Niittylahti Kauko Tahvanainen kauko.tahvanainen(at)gmail.com 0400 629592
12.9.2017

8.40 ilmoittautuminen

9.00 Kilpailu alkaa

Vantaa Hiekkaharjun koulu Talkootie 37, 01350 Vantaa Eija Suvimäki eija.suvimaki(at)gmail.com 040-5681751
15.9.2017 9.00 Hämeenlinna Luolajan koulu Vesitie 14,
13500 Hämeenlinna
Katja Rättyä kernaala(at)gmail.com 040-6640130
12.9.2017 8:00-15:00 Turku Littoisten monitoimitalo Tallakatu 2, 20660 Littoinen Teuvo Rauhanen teuvo.rauhanen(at)gmail.com 0400-976917
14.9.2017 9:00 Jyväskylä Halssilan koulu Lokintie 9, 40400 Jyväskylä Erkki Savolainen  erkki.savolainen(at)mobiili.net 0500-645480
13.9.2017 9.00 Härmä Hakolan koulu Sairaalantie 189, 6235 Ylihärmä Heli Hietala heli.hietala(at)netikka.fi 050-3434 154
13.9.2017 9.00 Ähtäri Koulutuskeskus Sedu Ähtäri Koulutie 16 A, 63700 Ähtäri Matti Nurmi matti.nurmi(at)sedu.fi 040 8680298
12.9.2017 12.00 Kuopio Savon ammatti-ja aikuisopiston kulj.alan toimipiste Kolmisopentie 7, 70780 Kuopio Jukka Martikainen jukka.martikainen(at)sakky.fi 044-7853306
14.9.2017 9.00 Lahti Jalkarannan koulu Sarvikuja  Maarit Kontiainen maikki.koskinen(at)phnet.fi 040 7490320
12.9.2017 9.00 Kajaani Soidinsuon koulu Teerikatu 6, 87500 Kajaani Pertti Määttä pertti.maatta(at)edukajaani.fi 044-7100665

Aluekisaan voi osallistua koulujen joukkueet, joissa on 2 tyttöä ja 2 poikaa. Joukkueen jäsenten syntymävuosi voi kaudella 2017-2018 olla joko 2006, 2007 tai 2008.
Aluekisan ajotaito-osuus suoritetaan järjestäjän pyörillä, joiden pyöräkoko on 24 tuumaa. Oma kypärä tulee olla kisaajilla mukana. 
Kuinka koulu pääsee mukaan?:
Ilmoittaudu sähköpostilla SUORAAN aluekisan yhteyshenkilölle syyskuun alkuun mennessä. Ilmoittautumisessa tulee ilmetä:
Koulun nimi ja joukkueen lasten nimet ja syntymävuodet.
Joukkueen yhteyshenkilö ja hänen sähköpostiosoitteensa ja puhelinnumero.
HUOM: Valinta mestaruuskisaan tapahtuu aluekisojen tulosten perusteella, mutta kuitenkin niin, että pyritään saamaan kokoon joukkueet mahdollisimman monesta eri koulusta. Joukkueiden maksimimäärä mestaruuskisassa on 20.
Fillarimestari aluekilpailut -> karsintatilaisuus seuraavan kevään mestaruustaistoon.