Olet täällä

Piirit ja osastot

Piirien ja paikallisosastojen yhteystiedot

AL:N LÄNSI-LAPIN PIIRI
AL:n Kemin Seudun osasto:
pj. Esa Lohiniva, Pyräspolku 1, 94450 Keminmaa, puh. 040 526 9395, esa.lohiniva(at)elisanet.fi
siht. Kalle Andersson, Etelärantakatu 12 A 1, 94100 Kemi, puh. 050 330 1962, kalle.andersson(at)itella.com

AL:n Tornion osasto:
pj. Taisto Korhonen, Isopalontie 32 F 5, 95410 Kiviranta, puh. 040 5045 526, taistoko(at)netti.fi
siht. Seija Hellevaara, Ekorrstigen 4, 95336 Haparanda, Sverige, +46 70 6212692, seijah_(at)hotmail.com

AL:N LAPIN PIIRI
AL:n Napapiirin osasto
pj. Ensio Simonen, Saapponintie 7 A 4, 96460 Rovaniemi, p. 0400 287774, ensio.simonen(at)gmail.com
siht. Elise Härö, Kielasmutka 19, 96440 Rovaniemi, puh. 040 716 0108

AL:N POHJOIS-POHJANMAAN PIIRI
AL:n Kalajokilaakson osasto:
pj. Seppo Rasmus, Haapatie 8, 85100 Kalajoki, p. 0400 294 794, rasmus.seppo(at)gmail.com
 

AL:n Kuusamon osasto:
pj+ siht. Alpo Lehto, Lepinkäisentie 12, 93600 Kuusamo, puh. 0400 217175

AL:n  Oulun osasto:
PL 157,90101 Oulu
pj. Marko Laine, Hollarinhaka 4 B, 90450 Kempele, markolaine(at)hotmail.com, puh. 0400 759 515,
siht. Mika Lampinen, Laurinkuja 2 C 17, 90420 Oulu, puh. 040-550 2851, mika.m.Lampinen(at)efora.fi

AL:n Pyhäjokivarren osasto:
vpj. Veio Ollila, Rysätie 32, 85100 Kalajoki, puh 050-559 3456, veio.ollila(at)gmail.com
siht. Harri Turunen, Lautatarhankatu 29, 86300 Oulainen, puh. 050 5204417,  hturunen(at)kotinet.com

AL:n Siikalatvain osasto

AL:N KAINUUN PIIRI 
AL:n Kajaanin osasto:
pj. Vesa Suutari, Vasikkavaarantie 306, 87250 Kajaani, p. 040 5950 385, os.vesariekko(at)gmail.com
siht. Seppo Sirviö, Tehdaskatu 20 A 4, 87100 Kajaani, puh. 040 8498 497,seppo.sirvio(at)kajaani.net

AL:n Sotkamon osasto:
pj. Pekka Niskanen, Kaitainsalmentie 34 B, 88600 Sotkamo puh. 040 732 6210
siht. Veikko Hakkarainen, Oikokatu 6, 88600 Sotkamo, puh. 0400 418849

AL:n Suomussalmen osasto:
pj. Risto Kemppainen, Joukokyläntie 225, 83600 Suomussalmi, puh. 050 362 0152, risto.kemppainen(at)kuutamokeikat.fi ,siht. Antti Kemppainen, Pouhuntie 2, 89600 Suomussalmi, p. 040 824 9186, antti.o.kemppainen(at)hotmail.com

AL:N POHJANMAAN PIIRI
AL:n Kokkolan seudun osasto:
pj. Veijo Haapakoski, Hiekkakatu 10, 67100 Kokkola, puh. 044 2800 156, ph.haapakoski(at)pp.inet.fi
siht. Päivi Haapakoski, Hiekkakatu 10, 67100 Kokkola, puh. 040-5171822, ph.haapakoski(at)pp.inet.fi

AL:n Perhonjokilaakson osasto

AL:n Pohjanmaan osasto:
pj. Paul Riissanen, Alesundsgatan 3 B 12, 64100 Kristinestad, p. 040 506025, paul(at)riissanen.fi
siht. Christer Malinen, Panimontie 29, 64100 KRS, puh. 040 7552030, christermalinen(at)gmail.com

AL:N ETELÄ-POHJANMAAN PIIRI
AL:n Härmän osasto:
pj. ja siht. Heli Hietala, Kivihuhdantie 212 A, 62300 Härmä, puh. 050 343 4154, heli.hietala(at)netikka.fi

AL:n Ilmajoen osasto:
pj. Arto Uusi-Ranta, Vaasantie 1009, 61350 Huissi, puh. 0400 883 951
siht. Jari Uusi-Ranta, Talaskuja 7, 61330 Koskenkorva, puh. 040 233 124

AL:n Jalasjärven osasto:
Matti Tenkula, Sussoonkuja 6 as 4, 61800 Kauhajoki, puh. 0400 388 855, mtenkula(at)gmail.com

AL:n Järviseudun osasto:
pj. Jaakko Penninkangas, Välitie 11, 62900 Alajärvi, puh.044-292 3345, jaakko.penninkangas(at)kuljetusseppala.fi
siht. Jarmo Ojajärvi, Ojajärventie 185, 62940 Hoisko, puh. 050 500 5050, jarmo.ojajarvi(at)japo.fi

AL:n Kauhajoen osasto:
pj. Päivi Lahti-Kuusisto, Kyläntie 3, 64770 Äystö, p. 0400 924774, paivilk(at)gmail.com

siht. Marja Mäenpää, Panuntie 4, 61800 Kauhajoki, p. 040 541 3275, marjatuu.maenpaa(at)luukku.com

AL:n Seinäjoen osasto:
pj. Jorma Kuni, puh. 0400 639061, jorma.kuni(at)netikka.fi
siht. Petri Rintamäki, petri.rintamaki(at)nic.fi

AL:N SATAKUNNAN PIIRI
AL:n Euran osasto:
pj. Tuomo Heinonen, Euraniityntie 291, 27510 Eura, puh. 0400 739 016, tuomo.heinonen2(at)gmail.com
siht. Jaana Rainesto, Eurakoskentie 26, 27400 Kiukainen, p. 040 840 1340, jaana.rainesto(at)outlook.com

AL:n Huittisten osasto:
pj. Jouni Lounas, Kuusitie 16, 32700 Huittinen, puh. 044 5601682
siht. Tarmo Jylhä, Jokiahteentie 123, 38210 Vammala, puh. 0500 631 228, tarmo.jylha(at)suomi24.fi

AL:n Kankaanpään osasto:

AL:n Pohjois-Satakunnan osasto:
pj. Markku Kymäläinen, Jokikuja 3, 39700 Parkano, puh. 0400 679 570

AL:n Porin osasto:
pj. Jorma Pohjus, Kriisintie 45, 38840 Niinisalo, puh. 0400 626 845, pohjus(at)gmail.com

AL:n Rauman seudun osasto:
pj. Osmo Haavisto, Kirkkotie 51, 27100 Eurajoki, p. 044 298 2469
siht. Elina Peippo, Harakkalantie 80, 26510 Rauma, puh. 0400-800313, elina.peippo(at)hotmail.com

AL:n Säkylän osasto:
pj. Petri Helminen, Räisäläntie 6, 27800 Säkylä, puh. 0500 239 916, petri.helminen(at)sataedu.fi 
siht. Erkki Kaunisto, Nikkarintie 2 C, 27510 Eura, puh. 040 733 7290, ek-mallit(at)hotmail.com

AL:N PIRKANMAAN PIIRI
AL:n Länsi-Pirkanmaan osasto:
pj. Seppo Rehakka, Putajantie 494, 38210 Sastamala, puh. 040 960 1117, rehakka(at)kopteri.net
siht. Jouko Lehtisalo, Harjunniitynkatu 30, 37140 Nokia, puh. 0400 545 310, jouko.lehtisalo(at)sci.fi

AL:n Mäntän osasto

AL:n Tampereen Seudun osasto:
pj: Pentti Kaihoniemi, Pispalanportaat 19 A 3, 33240 Tampere, puh. 050 4924076, pentti.kaihoniemi(at)kolumbus.fi
sihteeri: Lasse Tuli, lasse.tuli(at)kotiposti.net

AL:n Valkeakosken osasto:
pj. Juha Turunen, Hämeentie 96, 37800 Toijala, vaeltaja100(at)suomi.24.fi

AL:n Virtain osasto

AL:N HÄMEEN PIIRI
AL:n Forssan Seudun osasto:
pj. Olli-Pekka Jasu, Kaukolantie 849, 31340 Porras, puh. 050-4018969, opjasu(at)gmail.com
siht. Teijo Mikkola, Kurkelankatu 6, 30300 Forssa, puh. 050-4685065, teijo.mikkola(at)fai.fi

AL:n Hämeenlinnan osasto:
varapj.  Eero Haltia, puh. 045-1124371, eero.haltia(at) evl.fi
siht. Katja Leväniemi, Kernaalantie 296, 14240 Janakkala, puh. 040-6640130, kernaala(at)gmail.com

AL:n Itä-Hämeen osasto:
pj. Tapio Nieminen, Heinävuorentie 29, 19850 Putkijärvi, puh 0400 353 992, tapio.a.nieminen(at)phnet.fi
siht. Erkki Virtanen, Mäntytie 2, 19700 Sysmä, puh. 040 5570 610, erkki.virtanen(at)phnet.fi

AL:n Kärkölän osasto

AL:n Lahden Seudun osasto:
pj. Eija Koskinen, Hedelmätarhantie 4 B 9, 15860 Hollola, p. 0400 876 205, eija.koskinen(at)luhta.fi
siht. Maarit Kontiainen, Retkitie 1 D 17, 15870 Hollola, puh.040 749 0320, maikki.koskinen(at)phnet.fi

AL:n Lammin osasto

AL:n Nastolan osasto:
pj. Esa Nevalainen, Niinitie 50 A 6, 15560 Nastola, 040 472 9006, esku500(at)hotmail.com
siht. Erkki Wirkola, Merkuriuksentie 2 A 1, 00750 Helsinki, puh. 050 526 4517, erkki(at)wirkola.fi

AL:n Riihimäen osasto:
pj. Maarit Brusin, Reunakatu 4,11130 Riihimäki, puh. 040-197 2543, maarin.brusin(at)fennia.fi
siht. Veijo Tolonen, Hämeenkatu 18 B 10,  11130 Riihimäki,  puh. 019-721 071, veijo.tolonen(at)vtolonen.fi

 AL:N VARSINAIS-SUOMEN PIIRI
AL:n Ahvenanmaan osasto

AL:n Loimaan Seudun osasto:
pj. Pertti Frisk, Länsikaari 18, 32440 Alastaro, 050 67571, pertti.frisk(at)gmail.com
siht. Raija Moisio, Mäki-Kitkontie 82, 32200 Loimaa, puh. 040 5431 841, raija.moisio(at)seutuposti.fi

AL:n Raision osasto:
pj. Juha Suovanen, Kalasvahantie 4 D 23, 21120 Raisio, p. 0400 122 554, juha.suovanen(at)gmail.com
siht. Pertti Osola, Kunnaankatu 4 A 4, 21200 Raisio, puh. 040 709 4163, alraisionos(at)gmail.com

AL:n Salon osasto:
pj. Jani Kurvinen, Turuntie 1247, 31520 Pitkäjärvi, puh. 0400 536 526, kurvinen.jani(at)gmail.com
siht. Markku Järviö, Lehmijärventie 170, 25170 Kotalato, puh. 044-3639057, markkujarvio(at)pernio.salonseutu.fi

AL:n Sauvon osasto:
pj. Teijo Taivula,  Ruonantie 280 A, 21570 Sauvo,p.  0500 824873, teijo.taivula(at) luukku.com

AL:n Turun osasto:
pj. Tapio Sällylä, Kotipolku 6 A 12, 21530 Paimio, p. 0400 521363, tapiosallyla(at)hotmail.com,   siht. Tuula Ernvall, Kotipolku 6 A 12, 21530 Paimio, puh. 040 558 7604, tuula.ernvall(at)gmail.com

AL:N KESKI-SUOMEN PIIRI
AL:n Jyväskylän osasto:
pj. Juha Lamberg, puh. 0400 541777, juha(at)lamberg.in
siht. Mika Pylvänäinen, puh 0500 546861, mika.pylvanainen(at)gmail.com

AL:n Jämsän Seudun osasto:
pj. Pekka Paasonen, Vitikkalantie 4 A 3, 42100 Jämsä, p. 050 5248403, pekkapaasonen1(at)gmail.com
siht. Jorma Nuppula, Karijärventie 90, 42100 Jämsä, puh. t. 0500 241 727, jnuppula(at)nettilinja.fi

AL:n Kangasniemen osasto:
pj. Pentti Kangas, Suurosenkuja 2 as3, 51200 Kangasniemi, puh. 0400 647 864, pentti.kangas(at)mimet.fi
siht. Marika Hurme p. 0400 976688

AL:n Keuruun osasto

AL:n Saarijärvi-Karstulan osasto

AL:n Tikkakosken osasto:
PL 2, 41161 Tikkakoski/pj. Erkki Savolainen, puh. 0500 645 480, erkki.savolainen(at)mobiili.net
siht. Kaija Lehmusjoki, Liinakatu 13, 41160 Tikkakoski, puh. 040 535 1880, k_lehmusjoki(at)hotmail.com

AL:N POHJOIS-SAVON PIIRI
AL:n Kiuruveden osasto

AL:n Kuopion osasto:
pj. Jyrki Knuutinen, Hallikkalantie 120, 71330 Räsälä, p. 0400 375155, knuutinen.jyrki(at)gmail.com siht. Jukka Martikainen Kilinkuja 8, 70780 Kuopio, puh. 044-7853306, jukka.martikainen(at)sakky.fi

AL:n Varkauden osasto:
pj. Jyrki Haapala, p. 040 867 9121, jyrki.t.haapala(at)gmail.com
siht. Mari Nisonen, p. 050 410 8114, mari.nisonen(at)gmail.com

AL:n Ylä-Savon osasto:
pj. Pertti Sarivirta, Makkaralahdenkatu 13 B 11, 74120 Iisalmi, puh. 0500 571 922, pertti.sarivirta(at)gmail.com
siht. Elsa Kvist, Makkaralahdenkatu 13 B 11, 74120 Iisalmi, puh. 050 543 9277 elsa.kvist(at)gmail.com

AL:n Joensuun osasto:
pj. Jorma Puustinen, Kalevankatu 6 b A4, 80110 Joensuu, puh. 045 1364 790, jorma.k.o.puustinen(at)gmail.com
siht. Kauko Tahvanainen, Ohvanantie 273, 82200 Hammaslahti, puh. 0400 629592, kauko.tahvanainen(at)gmail.com

AL:n Keski-Karjalan osasto:
pj. Markku Nenonen, Ojamäentie 32, 82500 Kitee, puh. 0400 677 656, make.nenonen(at)gmail.com
siht. Soile Korhonen, Suksjoentie 30, 82500 Kitee, p. 050 466 2432, soile.korhonen(at)windowslive.com

AL:N ETELÄ-SAVON PIIRI
AL:n Juvan osasto:
pj. Pekka Harmoinen, Lipsalantie 25, 51900 Juva puh. 0400 203 468
siht. Mauri Sopenperä, Metsätie 16. 51900 Juva, puh. 0400 158 536, mauri.sopenpera(at)metsakeskus.fi

AL:n Mikkelin osasto:
pj. Pekka Kolehmainen, Kappalaisenkatu 4 D 16, 50170 Mikkeli, puh. 050 559 3775, almikkeli(at)gmail.com
siht. Anu Savander

AL:n Mäntyharjun osasto:
pj. Kalevi Pulkkinen, Kalliotie 26, 52700 Mäntyharju, puh. 0440 962 529, kalevi.pulkkinen41(at)gmail.com, siht.  Leila Pulkkinen, Kalliotie 26, 52700 Mäntyharju, 0440 962 529, pulkkinen.leila(at)gmail.com

AL:n Pieksämäen osasto:
pj. Heikki Myllyluoma, Leppäkankaantie 267, 76850 Naarajärvi, puh. 050 520 1566, heikki.myllyluoma(at)pp1.inet.fi
siht. Hilkka Nyyssönen, Tuohiniementie 10 A 4, 76100 Pieksämäki, puh. 040 3154281 hilkkanyyssonen990(at)hotmail.com

AL:n Savonlinnan osasto:
pj. Urpo Kosonen, Laitaatsillantie 14 E 37, 57170 Savonlinna, puh. 050 567 0482 ,urpo.kosonen(at)elisanet.fi
siht. Urpo Kosonen

AL:N KAAKKOIS-SUOMEN PIIRI
AL:n Haminan Seudun osasto:
pj. Petri Paavola, Sipilänmäentie 192, 49540 Metsäkylä, p. 040 5180374, petripaavola(at)hotmail.com
siht. Kaija Sipilä Lamperinmäentie 24, 49540 Metsäkylä, puh. 0400 605 592, kaija.s(at)luukku.com

AL:n Etelä-Karjalan osasto
pj. Jarkko Fredriksson, Rautaveikonkuja 6 as 5, 55610 Imatra, puh. 0400 316 722, jarkko.fredriksson(at)pp.inet.fi

AL:n Iitin osasto:
Jari Laiho, Rautatienkatu 5 A 8. 47400 Kausala, puh. 040 3607481

AL:n Kotkan osasto:
pj. Jorma Jack, Lähteenkatu 6 C 3, 48600 Kotka, p. 0500 619 482, jorma.jack(at)outlook.com
siht. Jukka-Pekka Enroos, Ailakkitie 9, 48800 Kotka, p. 0400 490 201, joro.en(at)saunalahti.fi

AL:n Kouvolan osasto:
pj. Ismo Korhonen, Kaupunginpuutarha 10, 45100 Kouvola, puh. 0206158873, ismo.korhonen(at)kouvola.fi
siht. Arja Kaukinen, Jukolantie 2 B 26, 45200 Kouvola, puh. (05) 311 7380, arja_kaukinen(at)hotmail.com

AL:N UUDENMAAN PIIRI
AL:n Hangon osasto:
pj. Tapio Salo, Nummitie 1, 10900 Hanko, puh. 0400 404 815, tapio.salo(at)helkamabica.fi
siht. Eric Liljefors, Kaivokatu 10, 10900 Hanko, puh. 0400 86 188, eco(at)liljefors.fi

AL:n Hyvinkään osasto:
pj. Raino Oksman, Kotolahdenkuja 3, 05100 Röykkä, p. 050 586 0492, hinauskuljetus.r.oksman(at)co.inet.fi
siht. Juha Pajulahti, Joutsentie 1 A 4, 01450 Vantaa, puh. 0400 809 251, juha.pajulahti(at)gmail.com

AL:n Keski-Uudenmaan osasto:
pj. Jukka Joutsjoki, Harjutie 8, 04400 Järvenpää, puh. 0400 300 769, jukkajoutsjoki(at)hotmail.com
siht.  Hans Lehtelä, Timoteikuja 8 A 3, 00730 Helsinki, puh. 0400 644959, hans.lehtela(at)saunalahti.fi

AL:n Lohjan osasto:
pj. Heimo Yrjönsalo, Nummijuntintie 5 A, 08700 Lohja, puh. 040 506 9270, heimo.yrjonsalo(at)netti.fi
siht. Timo Saloranta, Asemakuja 12 as.23, 08700 Lohja, puh. 0500 812160, Timo Saloranta(at)kolumbus.fi.fi

AL:n Luoteis-Uudenmaan osasto:
pj. Erkki Junttila, Mannilantie 34, 03100 Nummela, puh. 0400 780 295, sannakaarina(at)msn.com
sihteeri: Unto Kallela, Kaartotie 7, 03400 Vihti, p. 0400 817820, unto.kallela(at)kolumbus.fi

AL:n Myrskylän osasto
Syväjäventie 12 A,07600 Myrskylä, almyrskyla(at)gmail.com
pj. Petri Kymäläinen, Niemenjärventie 19, 07600 Myrskylä, p. 045 1398744, petrikymalainen(at)aol.com
siht. Marian Väisänen, Fredrika Runeberginkatu 9 A 4, 01600 Porvoo, p. 045 1329397, maija.vaisanen(at)gmail.com

AL:n Porvoon osasto:
pj. Merja Siltala, Kytöjärventie 13, 06750 Tolkkinen, puh. 0400 604 732, peta.siltala(at)pp.inet.fi
siht. Merja Siltala

AL:n Raaseporin osasto:
pj.Paavo Porkka, Kuovilantie 589, 10420 Pohjankuru, puh. 0400-471 633
siht. Leif Lindberg, Mäntynummenkuja 4 A 16, 10300 Karjaa, puh. 046 5466010, leif.l(at)luukku.com

AL:N HELSINGIN SEUDUN PIIRI
AL:n Helsingin seudun osasto:
pj. Jyrki K Talvitie, Ketolantie 28, 28130 Pori, jkt(at)tietoteos.fi, p. 0500 448 373

varapj. Stefan Felin, stefan.felin(at)outlook.com
siht. Virpi Hokka, Teerisuontie 12 A 7, 00700 Helsinki, p. 040 5715217

virpi.hokka(at)santanderconsumer.fi