Piirit ja osastot | Autoliitto

Olet täällä

Piirit ja osastot

Tältä sivulta löydät piirien ja paikallisosastojen yhteystiedot. Paikallisosastot löytyvät piireittäin jaoteltuna.
Autoliiton paikallisosastot ovat kaikki itsenäisiä yhdistyksiä.  Oman osastosi nimen löydät esimerkiksi jäsenkortistasi. Aktiivisia ja osallistuvia osaavia tekijöitä kaivataan aina. Tutustu toimintaan osastojen omien nettisivujen kautta (linkit löytyvät alta) ja ota rohkeasti yhteyttä!

AL:N LÄNSI-LAPIN PIIRI
AL:n Kemin Seudun osasto:
pj. Esa Lohiniva,  puh. 040 526 9395, esa.lohiniva(at)elisanet.fi
siht. Kalle Andersson,  puh. 050 330 1962, kalle.andersson(at)itella.com

AL:n Tornion osasto:
Yhdistetty Kemin Seudun ja Napapiirin osastoon
 

AL:N LAPIN PIIRI
AL:n Napapiirin osasto
alnapapiiri(at)gmail.com
pj. Ensio Simonen, puh. 0400 287774, ensio.simonen(at)gmail.com
siht. Elise Härö,  puh. 040 716 0108, elise.haro(at)gmail.com
 

AL:N POHJOIS-POHJANMAAN PIIRI
AL:n Kalajokilaakson osasto:
pj. Seppo Rasmus,  puh. 0400 294 794, rasmus.seppo(at)gmail.com
siht. Sari Pelttari,  puh. 044 5305199, sari.pesamaa(at)gmail.com

AL:n Kuusamon osasto:
pj. ja siht. Alpo Lehto, puh. 0400 217 175

AL:n  Oulun osasto:
PL 157,90101 Oulu
pj. Marko Laine, puh. 0400 366806,  markolaine(at)hotmail.com
siht. Mika Lampinen,  puh. 040 550 2851, mika.m.Lampinen(at)efora.fi

AL:n Pyhäjokivarren osasto:
pj. Veio Ollila,  puh 050 559 3456, veio.ollila(at)gmail.com
 

AL:N KAINUUN PIIRI 
AL:n Kajaanin osasto:
pj. Vesa Suutari,  puh. 040 5950385, riekkovesa(at)gmail.com
siht. Seppo Sirviö,  puh. 040 8498 497,seppo.sirvio(at)kajaani.net

AL:n Sotkamon osasto:

AL:n Suomussalmen osasto:
pj. Risto Kemppainen, puh. 050 362 0152, risto.kemppainen(at)kuutamokeikat.fi
siht. Antti Kemppainen,  puh. 040 824 9186, antti.o.kemppainen(at)hotmail.com
 

AL:N POHJANMAAN PIIRI
AL:n Kokkolan seudun osasto:
autoliittokokkola(at)gmail.com
pj. Tina Lindskog, puh. 0400 482868, autoliittokokkola(at)gmail.com
siht. Niko Keränen, puh. 050 355 2421, niko.keranen(at)wippies.fi

AL:n Pohjanmaan osasto:
pj. Lasse Vilkevuori, puh.0400 780 500, lasse.vilkevuori(at)ovt.fi
siht. Christer Malinen,  puh. 040 7552030, christermalinen(at)gmail.com
 

AL:N ETELÄ-POHJANMAAN PIIRI
AL:n Härmän osasto:
al-harma(at)netikka.fi
pj. ja siht. Heli Hietala,  puh. 050 343 4154, heli.hietala(at)netikka.fi

AL:n Ilmajoen osasto:
pj. Arto Uusi-Ranta,  puh. 0400 883 951, arto.uusi-ranta(at)netikka.fi
siht. Jari Uusi-Ranta,  puh. 0400 233 124

AL:n Jalasjärven osasto (Liitetty Kauhajoen osastoon)

AL:n Järviseudun osasto:
pj. Timo Mattila, puh. 040 51 41 230, timo(at)mattila.com
siht. Jaakko Penninkangas, puh. 040 581 6500 jaakko.penninkangas(at)japo.fi

AL:n Kauhajoen osasto:
alkauhajoki(at)gmail.com
pj. Päivi Lahti-Kuusisto,  puh. 0400 924774, paivilk(at)gmail.com 

AL:n Seinäjoen osasto:
pj. ja sihteeri Petri Rintamäki, petri.rintamaki(at)nic.fi, puh. 044 3470940
 

AL:N SATAKUNNAN PIIRI
AL:n Euran osasto:
pj. Juha Kuusisto,  puh. 040 7707272, euranrengas(at)jippii.fi
siht. Jaana Rainesto,  puh. 040 840 1340, jaana.rainesto(at)outlook.com

AL:n Huittisten osasto:
pj. Jouni Lounas, puh. 044 5601682
siht. Tarmo Jylhä,  puh. 0500 631 228, tarmojylh(at)gmail.com

AL:n Kankaanpään osasto:

AL:n Porin osasto:
autoliitto.pori(at)gmail.com
pj. Jorma Pohjus,  puh. 0400 626 845, jorma.pohjus(at)pohjola.fi
siht. Pauliina Lindfors-Jokela, puh. 050 514 0125, autoliitto.pori(at)gmail.com

AL:n Säkylän osasto:
pj. Petri Helminen,  puh. 0500 239 916, petri.helminen(at)cap.fi
siht. Erkki Kaunisto, puh. 040 733 7290, ek-mallit(at)hotmail.com
 

AL:N PIRKANMAAN PIIRI
AL:n Länsi-Pirkanmaan osasto:
lansi-pirkanmaa(at)alosasto.fi
pj. Seppo Rehakka,  puh. 040 960 1117, rehakka(at)kopteri.net
siht. Hanna Rehakka, puh. 050 576 8290, rehakka(at)kopteri.net

AL:n Tampereen Seudun osasto:
al-tampere(at)al-tampere.fi
pj. Pentti Kaihoniemi,  puh. 050 4924076, KaiPen(at)gmail.com

AL:n Valkeakosken osasto:
pj. Juha Turunen, juuso1001(at)gmail.com
 

AL:N HÄMEEN PIIRI
AL:n Forssan Seudun osasto:
autoliitto.forssa(at)forssa
pj. Seppo Yrjölä, puh. 050 529 8849, seppoy49(at)gmail.com
siht. Jarno Suoniemi, puh 040 579 3787, jarno.suoniemi(at)gmail.com

AL:n Hämeenlinnan osasto:
autoliitto.hml(at)gmail.com
pj. Jalo Suokas, puh. 0500 813 319, jalosuokas(at)gmail.com
siht. Katja Rättyä, puh. 040 664 0130, katja.regnator(at)gmail.com

AL:n Itä-Hämeen osasto:
pj. Tapio Nieminen, puh 0400 353 992, tapio.a.nieminen(at)phnet.fi
siht. Erkki Virtanen,  puh. 040 5570 610, erkki.a.virtanen(at)phnet.fi

AL:n Lahden Seudun osasto:
al.lahdenseudunosasto(at)gmail.com
pj. Pasi Jäntti, puh. 044 264 9464, paatzio22(at)gmail.com
siht. Maarit Kontiainen,  puh.040 749 0320, maikki.koskinen(at) outlook.com

AL:n Nastolan osasto:
autoliittonastola(at)gmail.com
pj. Matti Karmaa,  puh. 044 535 0385, autoliittonastola(at)gmail.com
siht. Erkki Wirkola,  puh. 050 526 4017, erkki(at)wirkola.fi

AL:n Riihimäen osasto:
autoliitto.riihimaki(at)vtolonen.fi
pj. Maarit Brusin,  puh. 040-197 2543, maaritbrusin77(at)gmail.com
siht. Veijo Tolonen,  puh. 019-721 071, veijo.tolonen(at)vtolonen.fi
 

AL:N VARSINAIS-SUOMEN PIIRI
AL:n Ahvenanmaan osasto

AL:n Loimaan Seudun osasto:
pj. Pertti Frisk,  pertti.frisk(at)gmail.com
siht. Timo Linnamäki, timo.linnamaki(at)gmail.com

AL:n Raision seudun osasto:
alraisionos(at)gmail.com
pj. Juha Suovanen, puh. 0400 122 554
siht. Pertti Osola, puh. 040 709 4163, pepeosola7(at)gmail.com

AL:n Salon osasto:
pj. Jani Kurvinen, puh. 0400 536 526, kurvinen.jani(at)gmail.com
siht. Markku Järviö, puh. 044 3639057, markkujarvio(at)pernio.salonseutu.fi

AL:n Turun seudun osasto:
alturunseutu(at)gmail.com
pj. Eero Kuisma,  alturunseutu(at)gmail.com
siht. Anne Loimijoki,  puh. 040 834 1954, anne.m.loimijoki(at)gmail.com
 

AL:N KESKI-SUOMEN PIIRI
AL:n Jyväskylän osasto:
pj. Juha Lamberg, puh. 0400 541777, juha(at)lamberg.in
siht. Mika Pylvänäinen, puh 0500 546861, mika.pylvanainen(at)gmail.com

AL:n Jämsän Seudun osasto:
pj. Pekka Paasonen,  puh. 050 5248403, pekkapaasonen1(at)gmail.com
siht. Jorma Nuppula,  puh. t. 0500 241 727, jnuppula(at)nettilinja.fi

AL:n Kangasniemen osasto:
pj. Pentti Kangas,  puh. 0400 647 864, pentti.kangas(at)mimet.fi
siht. Marika Hurme puh. 0400 976688
 

AL:N POHJOIS-SAVON PIIRI
AL:n Pohjois-Savon osasto ( ent. Kuopion osasto):
al.kuopio(at)gmail.com
pj. Jyrki Knuutinen,  puh. 0400 375155, knuutinen.jyrki(at)gmail.com 
siht. Jukka Martikainen  puh. 044 7853306, jukka.martikainen(at)sakky.fi

AL:n Varkauden osasto:
autoliitto.varkaus(at)gmail.com
pj. Pinja Luostarinen, puh. 045 103 2606, pinja.luostarinen(at)hotmail.com
siht. Mari Nisonen, puh. 050 410 8114, mari.nisonen(at)gmail.com

AL:n Ylä-Savon osasto:
(Liitetty Pohjois-Savon osastoon)
 

POHJOIS-KARJALAN PIIRI  
AL:n Joensuun osasto:

pj. Teuvo Virtanen, puh. 041 5486 201, teukka613(at)gmail.com
siht. Kauko Tahvanainen,  puh. 0400 629592, kauko.tahvanainen(at)gmail.com
 

AL:N ETELÄ-SAVON PIIRI
AL:n Mikkelin osasto:
almikkeli(at)gmail.com
pj. Pekka Kolehmainen,  puh. 050 559 3775, almikkeli(at)gmail.com

AL:n Mäntyharjun osasto:
pj. Kalevi Pulkkinen, puh. 0440 962 529, kalevi.pulkkinen41(at)gmail.com 
siht. Leila Pulkkinen, puh. 0440 962 529, pulkkinen.leila(at)gmail.com

AL:n Pieksämäen osasto:
alpieksamaki(at)gmail.com
pj. Heikki Myllyluoma,  puh. 050 520 1566, heikki.myllyluoma(at)pp1.inet.fi

AL:n Savonlinnan osasto:
pj. Urpo Kosonen,  puh. 050 567 0482 ,urpo.kosonen(at)elisanet.fi
siht. Urpo Kosonen
 

AL:N KAAKKOIS-SUOMEN PIIRI
AL:n Haminan Seudun osasto:
alhamina(at)hotmail.com
pj. Petri Paavola,  puh. 040 5180374, petripaavola(at)hotmail.com
siht. Kaija Sipilä  puh. 0400 605 592, kaija.s(at)luukku.com

AL:n Etelä-Karjalan osasto
pj. Jarkko Fredriksson,  puh. 0400 316 722, jarkko.fredriksson(at)ovako.com

AL:n Iitin osasto:
pj. Jari Laiho, puh. 040 3607481

AL:n Kotkan osasto:
alkotka.sihteeri(at)gmail.com
pj. Jorma Lindström,  puh. 0400 655 069, pihvi.jorma(at)gmail.com
siht. Jukka-Pekka Enroos,  puh. 0400 490 201, alkotka.sihteeri(at)gmail.com

AL:n Kouvolan osasto:
pj. Ismo Korhonen,  puh. 0206158873, ismo.korhonen(at)kymsote.fi 

AL:N UUDENMAAN PIIRI
AL:n Hangon osasto:
pj. Tapio Salo,  puh. 0400 404 815, ktapio.salo(at)gmail.com
siht. Eric Liljefors,  puh. 0400 86 188, eco(at)liljefors.fi

AL:n Hyvinkään osasto:
pj. Raino Oksman,  puh. 050 586 0492, toimisto(at)hinausoksman.fi
siht. Juha Pajulahti, puh. 0400 809 251, juha.pajulahti(at)gmail.com

AL:n Keski-Uudenmaan osasto:
autoliitto.keskiuudenmaanosasto(at)gmail.com
pj. Jukka Joutsjoki, puh. 0400 300 769, jukkajoutsjoki(at)hotmail.com
siht.  Hans Lehtelä, , puh. 0400 644959, hans.lehtela(at)saunalahti.fi

AL:n Lohjan osasto:
lohja.autoliitto(at)gmail.com
pj. Tommi Juntunen, puh. 0440346 144, tommi.juntunen(at)gmail.com
siht. Timo Saloranta,  puh. 050 4944 689, Timo Saloranta(at)kolumbus.fi.fi

AL:n Luoteis-Uudenmaan osasto:
al.luoteisuusimaa(at) gmail.com
pj. Erkki Junttila,  puh. 0400 780 295, sannakaarina(at)msn.com
sihteeri: Unto Kallela,  puh. 0400 817829, unto.kallela(at)kolumbus.fi

AL:n Myrskylän osasto
almyrskyla(at)gmail.com
pj. Petri Kymäläinen,  puh. 045 1398744, petrikymalainen(at)aol.com
siht. Marian Väisänen,  puh. 045 1329397, maija.vaisanen(at)gmail.com

AL:n Porvoon osasto:
porvoo.autoliitto(at)outlook.com
pj. Peter Siltala,  puh. 0400 015 277
siht. Merja Siltala, puh. 0400 604732, porvoo.autoliitto(at)outlook.com

AL:n Raaseporin osasto:
pj.Martti Latva, puh. 040 5651725, marttilatva(at)gmail.com
siht. Karl E. Åberg, puh. 040 5651725, aabergeilif(at)gmail.com
 

AL:N HELSINGIN SEUDUN PIIRI
AL:n Helsingin seudun osasto:
alhelsinki(at)pp.inet.fi
pj. Hannu Hänninen, puh. 040 5746 809, hannu.hanninen(at)kolumbus.fi 
siht. Kari Tornivaara, puh. 050 4033 203, kari.tornivaara(at)gmail.com