Mikä määrittelee bensan hinnan Euroopassa?

Dieselin ja bensan hintaan Euroopassa vaikuttaa moni asia. Muun muassa erilaiset sotilaalliset konfliktit öljyntuottajamaissa tai näiden maiden poliittiset päätökset vaikuttavat raakaöljyn hintaan ja sitä kautta polttoaineiden kuluttajahintoihin kaikkialla. Esimerkiksi Venäjän hyökkäys Ukrainaan johti Euroopassa sekä dieselin että bensan hinnan jyrkkään nousuun vain muutaman päivän aikana.

Raakaöljyn hintaan vaikuttaa lisäksi valuuttakurssien heilahtelu, sillä öljykauppaa käydään dollareissa. Dollarin ja euron tai jonkin muun eurooppalaisen valuutan välinen vaihtokurssi vaikuttaa viime kädessä siihen, mitä bensa ja diesel asemalla maksavat.

Lisäksi polttoaineen hintaan Euroopassa vaikuttaa luonnollisesti maakohtainen verotus sekä esimerkiksi se, kuinka paljon polttoaineen seassa on biokomponentteja. Vuonna 2027 EU:ssa tulee käyttöön myös tieliikenteen polttoainejakelun päästökauppa, joka omalta osaltaan lisää kustannuspaineita.

Liity Autoliiton jäseneksi

Matkusteletko paljon? Plus- tai Premium-jäsenenä saat käyttöösi Tiepalvelun monipuoliset palvelut ilman erillisiä kustannuksia 40 Euroopan maassa, olitpa ajoneuvossa matkustajana tai kuljettajana.

Jäsenenä saat matkailuneuvontaa sekä alennusta autonvuokrauksesta Euroopassa ja polttoaineen hinnasta Suomessa. Moottorin sivuilla tutustut mielenkiintoisimpiin matkakohteisiin.

Tutustu jäsenyyksiin

Autolla Euroopassa – mistä saa halvinta bensaa tai halvinta dieseliä?

Polttoaineen hinta Euroopassa vaihtelee jatkuvasti, ja halvinta bensaa tai halvinta dieseliä ei saa välttämättä sieltä, missä polttoaine oli edullista edellisenä reissulla. Siksi hintavertailua onkin järkevää tehdä ennen matkalle lähtöä – varsinkin jos reitti kulkee useiden eri valtioiden kautta. Matkan budjetointi on helpompaa, kun esimerkiksi edullisten leirintäalueiden lisäksi selvittää myös polttoainekustannuksia etukäteen.

Euroopan maiden polttoaineiden hinnat päivitetään kuukausittain alla olevaan taulukkoon. Tiedot hinnoista Autoliitto saa suoraan TCS-autojärjestöltä (Touring Club Switzerland). TCS kerää dataa polttoaineiden hinnoista Euroopassa muilta eurooppalaisilta autojärjestöiltä, valtioiden virallisilta tahoilta ja puolueettomilta, polttoaineiden hintaa seuraavilta muilta toimijoilta.

Taulukosta löytyvät myös EU:hun kuulumattomien Euroopan maiden tiedot – voit esimerkiksi tarkistaa dieselin hinnan tai bensan hinnan Norjassa. Nopea polttoaineen hinnan lasku ja sitä seuraava nopea hinnan palautuminen edeltävälle hintatasolle eivät välttämättä näy taulukossa – hinnat heijastavat yleensä pidemmän aikavälin kehitystä.

Taulukko tarjoaa automatkailijalle hyödyllistä tietoa siitä, missä auton tankki kannattaa täyttää, kun ajokilometrejä kertyy runsaasti. Esimerkiksi Saksan autobaanalla painelevat ovat varmasti kiinnostuneita dieselin hinnasta Euroopassa ja siitä, kannattaako tankata tankki täyteen jo ennen rajanylitystä Puolan puolella.

Bensan ja dieselin hinta Euroopassa

Taulukosta voit katsoa ja vertailla polttoaineen eurohintoja Euroopan eri valtioissa. Taulukosta voit tarkistaa myös kussakin maassa käytössä olevan rahayksikön. Taulukossa esitellyt hinnat koskevat 95 E10- ja 95-bensiinin hintoja sekä dieselin hintaa. Taulukko on viimeksi päivitetty 5.10.2026.

ValtioRahayksikkö 95 E10 -bensiini (EUR/litra)95-bensiini (EUR/litra)Diesel (EUR/litra)
AlankomaatEuro
2,4162,4282,509
AlbaniaAlbanian lek2,0792,294
AndorraEuro1,5901,730
BelgiaEuro2,0572,1022,418
Bosnia ja HertsegovinaBosnian markka1,7281,943
BulgariaEuro1,6501,880
EspanjaEuro1,8491,930
IrlantiEuro1,8681,942
IslantiIslannin kruunu1,9732,271
Iso-BritanniaPunta1,8932,133
ItaliaEuro2,1102,320
ItävaltaEuro1,8622,169
KosovoEuro1,4121,609
KreikkaEuro2,2102,220
KroatiaEuro1,8271,984
LatviaEuro1,9622,120
LiettuaEuro1,8302,140
LuxemburgEuro1,8372,057
NorjaNorjan kruunu2,7512,608
Pohjois-MakedoniaPohjois-Makedonian denaari1,5911,679
PortugaliEuro2,1002,190
PuolaPuolan złoty1,5201,764
RanskaEuro
2,1352,2122,355
RomaniaRomanian leu1,8862,059
RuotsiRuotsin kruunu1,6682,029
SaksaEuro2,2582,1862,409
SerbiaSerbian dinaari1,7592,006
SlovakiaEuro1,8501,950
SloveniaEuro1,7601,929
SuomiEuro2,283-2,508
SveitsiSveitsin frangi2,2742,614
TanskaTanskan kruunu2,6052,488
TšekkiTšekin koruna1,8471,952
UnkariUnkarin forintti1,7261,928
ViroEuro1,9452,096