Kaikki ajankohtaiset

Kalmookangas kutsuu kilpailijat ja yleisön uudistetulle kilparadalle

27.6.2025, klo 08.07
Heikki Nukala ja Heli Hietala yhdessä uuden ajoradan kiperistä paikoista, jossa rattimiehetkin saavat olla tarkkana. Takana tiukka kurvi ja edessä toinen pitkä kaarre.

Kolmen vuoden projekti on vaatinut valtavasti työtä ja rahaa

Alahärmän Haaruksen tien varressa sijaitseva yli 40 vuotta käytössä ollut autourheilustadion on kuluneiden kolmen vuoden aikana kokenut valtaisan muodonmuutoksen. Rata on pidennetty yli kilometrin mittaiseksi. Se mahdollistaa kilpailujen järjestämisen monenlaisille autourheilulajeille. Uusitun radan pinnasta 60 prosenttia on päällystetty asfaltilla ja loppu on perinteistä sorapintaa. Asfaltin paksuus on peräti 10 senttiä ja rataa on myös levennetty paikoin monella metrillä entisestä. Uudella baanalla jokkisautot ajavat 1,5 kierrosta ja rallicross-autot noin 2 kierrosta.

Projektin mittasuhteet ovat sekä rahallisesti, että työmäärältään valtavat, kuten hankkeen varsinaisena veturina ja uurastajana toiminut Heikki Nukala kertoo. Hänen mukaansa rakentamiseen on tarvittu mursketta 2500 tonnia, hiekkaa noin 3000 tonnia ja asfalttia 6500 m2. Asfaltoinnin on toteuttanut Asfaltti Kallio. Hankkeen kustannusarvio on 129.000 euroa, johon on saatu Aisaparin myöntämää avustusta EU:n maaseuturahastosta 65.000 euroa.

Erityisesti Nukala sekä AL Härmän puheenjohtaja Heli Hietala kiittävät niitä monia alueen yrittäjiä sekä muita yhteistyökumppaneita ja talkooväkeä heidän panoksestaan työn onnistumiseksi. Heidän osuutensa kattaa kustannuksista noin puolet, eli 65.000 euroa. Erityismaininnan tässä kohtaa ansaitsee monin tavoin projektia edistänyt Mika Kalliokoski. Syystäkin AL Härmän vastuuhenkilöt ovat tyytyväisiä kolmen vuoden projektin ollessa nyt loppusuoralla. Rata valmistuu lähestyviin jokamiesautojen Häjyylyajoihin, jotka järjestetään alkavan heinäkuun ensimmäisenä viikonloppuna, lauantaina 5.7. Kesän mittaan uudella radalla ajetaan 23. elokuuta Legendsien sorasarjaa, syyskuun 7. päivänä Härmä JM- kisa sekä syyskuun 20. päivänä rallicrossin Sm-finaali.

Eikä Kalmookankaan remontti suinkaan ole vielä päättynyt, vaikka itse rata onkin pian käyttökunnossa, Heikki Nukala ja Heli Hietala toteavat. – Edessä on vielä mm. katsomoremontti, joka sekään ei ole pikku juttu. Suunnitelmissa on rakentaa katsomo, joka antaa yleisölle aivan uuden mahdollisuuden kilpailujen seuraamiseen.

 

Kalmookankaan radan historia on pitkä ja värikäs

Kalmookankaan autourheilurata on valmistunut vuonna 1981. Ensimmäisen kerran radalle on tehty remonttia vuoden 1991 Jokamies-sarjan Sm.kilpailuun. Vuosina 2008-2010 rata levennettiin kahdeksalle autolle, tuomaritorni peruskorjattiin, rakennettiin uusi ongelmajätekatos ja alueelle vedettiin sähköt. Vuosien 2012-2014 aikana rakennettiin uusi toimistorakennus ja saniteettitilat sekä vedettiin alueelle vesijohto. Uusi 350:n auton paikoitusalue rakennettiin vuosina 2016-2017. Uuden toimiston eteen tehtiin samoihin aikoihin terassi sekä palkintokoroke. Rataa pidennettiin noin 400 metrillä vuosina 2022-2024. Nyttemmin toteutettu asfaltointi ja uuden takakatsomon rakentaminen on siis kaikkiaan viides rakentamisvaihe Kalmookankaan historiassa.

Alahärmän Haaruksen tien varressa sijaitseva Kalmookangas tunnetaan autourheilukansan keskuudessa koko maassa. Tutut jokkiskisat ovat vetäneet valtavasti myös yleisöä. Alkuaikoina rata-alueen keskustassa kasvoi vielä pieniä puita, joita kilpailijat joutuivat väistelemään ulosajon tapahtuessa. Eikä näyttäviltä autojen kaadoilta, taikka ilmalennoiltakaan ole vältytty. Onneksi vakavimmilta onnettomuuksilta Kalmookankaan kisoissa on säästytty. Voi sanoa, että Kalmookankaalla on koettu autourheilun hurmaa ja huumaa alusta lähtien. Myös paikalliset lajin harrastajat ovat antaneet merkittävän väriläiskän kilpailutapahtumille. Kiitoksen sanat ovatkin paikallaan AL Härmän kaikille työntekijöille, kilpailujen järjestäjille ja toimihenkilöille. Ilman pyyteetöntä ahkerointia Kalmookankaan rata-alueen kehittämiseksi ei tähän tilanteeseen, jossa nyt ollaan, olisi päästy.

Teksti Pauli Koivusalo
Valokuva Samuli Koivusalo

Heikki Nukala ja Heli Hietala yhdessä uuden ajoradan kiperistä paikoista, jossa rattimiehetkin saavat olla tarkkana. Takana tiukka kurvi ja edessä toinen pitkä kaarre.