Kelpaako Guineassa 1994 saatu suomalainen ajokortti?

KYSYMYS:

Olen lähdössä Guineaan 9 kuukaudeksi, enkä ole saanut selkeää vastausta Autoliiton tai poliisin sivuilta, josko vuonna 1994 saamani ajokortti kelpaa siellä. Nykyinen ajokorttini ei siis ole EU-kortti. Kuinka nopeasti on mahdollista saada EU-kortti tai kansainvälinen ajokortti? Kumman tarvitsen ja mitä ne maksavat?

VASTAUS:

Jos minä olisin lähdössä tuonne ilmansuuntaan, ottaisin kansainvälisen ajokortin - vaikka vain varmuuden vuoksi ja vaikka minulla on EU-ajokortti. Kokemus on osoittanut, että sellaiset maat, jotka suosittelevat kansainvälistä ajokorttia, eivät ehkä normaalitilanteissa (esim. autoa vuokraamosta otettaessa saata sitä kysyä), mutta annas olla, jos joudutaan vaikeampaan paikkaan, kuten kolariin. Tässä oli juuri taannoin suomalaiskortilla USA:ssa autoillut, joka joutui peltikolariin ja poliisi lykkäsi hänelle sakot ajokortitta ajamista, kun hänellä ei ollut kuin suomalainen ajokortti.

Tässä vielä kattojärjestömme FIA:n tieto siitä, millaisia ajokortteja Guinea on ilmoittanut hyväksyvänsä (Visitors driving licences accepted):
* National driving licences issued in French speaking countries
* Driving licences of the European Communities model
* International Driving Permit (1949, 1968)

Vuoden 1994 suomalaiskortti ei kuulu tuohon joukkoon.

EU-ajokortin saamiseen kulunee noin 3 viikkoa ja se pitää hankkia poliisilta. Uusi kortti maksaa 40 euroa.

1949 mallin kv. ajokortti maksaa 29 euroa ja 1968-mallin kortti 39 euroa. 1949 on vuoden voimassa ja kelpaa useammassa maailman maassa (mm. USA:ssa tai Japanissa). 1968 on enimmillään 3 v. voimassa, mutta kelpaa parhaiten entisen Neuvostoliiton alueella.

Sitten toinen juttu: Guinea ei ole allekirjoittanut 1949 tai 1968 tieliikennesopimuksia, joten sillä ei ole velvoitetta noudattaa noissa sopimuksissa lukkoon lyötyä periaatetta, että vierailumaassa saa autoilla enintään yhden vuoden ajan maahantulopäivästä ulkomaisella ajokortilla (ja sen mahdollisella käännöslisällä, kuten kv. ajokortilla). Siksi on mahdollista, että Guineassa joutuu tietyn ajan jälkeen, esim. yhden kuukauden jälkeen, hankkimaan sikäläisen ajokortin. Tämän joudutte selvittämään itse siellä paikan päällä.

Toukokuussa 2007
EILA OLLIKAINEN

Yhteystiedot | Tulostettava versio | Sivukartta | Lähetä linkki sähköpostilla © Autoliitto 2012 - Palvelun tekninen toteutus Avoine Oy