KYSYMYS:
Olen kolmen kuukauden lomamatkalla Kanadassa. Aiomme ostaa käytetyn auton. Yllätyimme, kun meiltä vaaditaan kansainvälistä ajokorttia, jotta vakuutus kattaisi.
Saimme myös tietää, että me emme ole lainkaan oikeutettuja ajamaan täällä ilman kv. ajokorttia, koska mikään vakuutusyhtiö ei suostu maksamaan korvausta, mikäli joudumme onnettomuuteen - vaikka ajaisimme sellaisella toisen henkilön omistamalla autolla, joka on vakuutettu.
Tämä on meille yllätys, koska tästä ei teidän kotisivuillanne mainita mitään. Sanotte vain, että suosittelette kv. ajokorttia. Olemme aiemmin olleet kolme kuukautta Australiassa, eikä siellä ollut mitään ongelmia.
Ryhdymme hankkimaan kv. ajokorttia niin pikaisesti kuin suinkin. Samalla toivoisimme, että tutkitte asiaa, ja tiedottaisitte siitä muille Kanadaan matkaaville.
VASTAUS:
Kanada kuuluu ajokorttien suhteen sikäli hankaliin maihin, että siellä on provinsseja, joilla on suurehko itsemääräämisoikeus. Tämän vuoksi jokaisella provinssilla on oma lainsäädäntönsä, myös liikenneasioista. Te ette kirjeessänne mainitse, missä osavaltiossa te aiotte autoilla. Autoliiton kansainvälisen ajokortin koko maailmaa kattavaan tiedostoon on vaikea laittaa tietoja eri maista näin tarkasti. Mutta pyyntönne perusteella aion laitaa verkkosivuillemme kansainvälisen ajokortin kohtaan asiakkaiden kysymyksiä eri maista. Tällöin vähitellen karttuu hyvä tietopankki yksittäisistä maista. Kiitos siis hyvästä vinkistä!
Puhukaamme aluksi vain ajokorteista ja vasta myöhemmin vakuutuksista.
Autoliitolla on käytettävissään kansainvälisen kattojärjestönsä FIA:n ajokorttitiedosto nimeltään ”Driving Licence Study”. Sitä ylläpidetään Lontoon OTA-tiedotustoimistosta käsin. Tiedostoon on koottu kunkin maan itsensä ilmoittamat tiedot siitä, millaisia ajokortteja maa sanoo hyväksyvänsä vierailevilta turisteilta. Tiedon pohjana on kolmenlainen oletus:
a) maahan tullaan turistin omalla, ulkomailla rekisteröidyllä yksityiskäytössä olevalla ajoneuvolla,
b) maassa aiotaan autoilla kyseisessä maassa rekisteröidyllä yksityiskäytössä olevalla ajoneuvolla, jota vierailija vuokraa tai lainaa tai
c) maahan tullaan tilapäisessä tarkoituksessa ulkomailla rekisteröidyllä kaupallisessa käytössä olevalla ajoneuvolla.
Oletukset vastaavat kansainvälisiä Geneven ja Wienin tieliikennesopimuksia, joissa on määritelty, millä ehdoin turistina saa autoilla toisessa sopimukseen liittyneessä maassa. Siis nimenomaan turistina olo on tärkeää näissä yhteyksissä. Yhdysvaltojen puolella on lainsäädännössä jopa huomautus, että jos maahan tullut henkilö menee opiskelemaan tai työhön, hän menettää turististatuksen ja samalla myös turistiautoiluoikeuden ja tällöin pitää hankkia USA:n ajokortti.
Tästä jo huomaatte, että näissä oletuksissa ei puhuta mitään siitä, että vierailija aikoo ostaa vierailumaasta auton ja ajaa sillä tässä vierailumaassa.
Tässä on kuitenkin tiedoksenne OTA-tiedostomme informaatio Kanadan eri provinssien hyväksymistä TURISTIEN ajokorteista:
CANADA
Visitors driving private vehicles:
| Country visited | Visitors’ driving licences accepted | | CANADA | | | | National | International | | driving | Driving Permit | | licence | (1949, 1968) | | Alberta | 3 months | 1 year* | | British Columbia | 6 months | 1 year* | | Manitoba | 3 months | 3 months | | New Brunswick | 6 months | 6 months | | Newfoundland | | | | and Labrador | 3 months | 3 months | | Northwest | | | | Territories | 3 months | 3 months*** | | Nova Scotia | 90 days | 90 days | | Ontario | 3 months | 1 year* | | Prince Edward | | | | Island | 4 months | 4 months | | Quebec | 6 months | 6 months | | Saskatchewan | 90 days** | 90 days | | Yukon | 120 days | 30 days |
| |
* or until IDP expires ** only if licence is in English or in French *** 1949 IDP only
International Driving Permit recommended for car hire. (Visitors riding motorcycles of any cylinder capacity must be at least 16 years of age. They must hold a driving licence even if such a licence is not required in their country of residence. Visitors driving private cars must be at least 16 years of age, increased to 17 in Newfoundland and 18 in Manitoba. These conditions apply to visitors driving vehicles temporarily imported into Canada or hired or borrowed in that country.) | |
Kanada on ratifioinut vain Geneven 1949 tieliikennesopimuksen, mutta se ilmoittaa hyväksyvänsä (ainakin joissain provinsseissa) myös 1968-sopimuksen mallin mukaisen kansainvälisen ajokortin.
Suositusmerkintä meidän listoillamme tarkoittaa sitä, että kannattaisi hankkia kansainvälinen ajokortti. Sivuillamme lukee näin: ”Suosittelu tarkoittaa käytännössä sitä, että kansainvälistä ajokorttia ei ehkä kysytä missään, mutta siitä voi olla hyötyä esim. kolaritilanteessa.” Tämä on totuus, sillä on maita, joista asiakkaat kertovat, ettei kansainvälistä ajokorttia tarvittu lainkaan, mutta sitten tulee myös kommentteja mitä erilaisimmista tilanteista, joissa kv. korttia onkin vaadittu. Te mainitsette, ettei teiltä kysytty Australiassa missään kv. ajokorttia, mutta meidän listoillamme se myös kuuluu maihin, joissa vuosi vuodelta määräykset ovat vain kiristyneet. Nyttemmin olemme merkinneet kansainvälisen ajokortin pakolliseksi Australiassa sillä perusteella, että heidän lainsäädäntönsä sanoo hyväksyvänsä ulkomaiset ajokortit, jos ne on laadittu englannin kielellä. Suomen ajokortti ei valitettavasti ole englanniksi laadittu.
Lisäksi kerromme verkkosivuillamme, että jos jotain maata ei näy lainkaan luettelossamme, on mahdollista, että maa on ilmoittanut hyväksyvänsä kansalliset ajokortit sellaisenaan turistimatkoilla.
Geneven tieliikennesopimus sanoo ulkomaisista ajokorteista näin:
”Sopimusvaltio voi kuitenkin vaatia, että sen alueelle saapuneella kuljettajalla tulee olla liitteen 10 sisältämän mallin mukainen kansainvälinen ajokortti, erittäinkin, milloin kuljettaja saapuu maasta, … jossa kuljettajalle myönnetty kotimainen ajokortti ei ole liitteen 9 sisältämän mallin mukainen”. No, Suomen kansallinen ajokortti ei ole ollut vuosikymmeniin Geneven sopimuksen liitteen 9 mallin mukainen – eikä edes Wienin tieliikennesopimuksen mallin mukainen ( = taiteltava pahvikortti), vaan vuodesta 1998 lähtien EU:n ajokorttidirektiivin mallin mukainen luottokortin kokoinen muovikortti.
Sitten vakuutuksista:
USA:ssa ja Kanadassa liikennevakuuttaminen on henkilökohtaista, toisin kuin Suomessa. Suomessa liikennevakuutus on autokohtaista ja on voimassa, ajoipa autolla kuka tahansa. Tästä syystä me aina varoitammekin Pohjois-Amerikassa kaverin autolla ajelevia. Jokaisen siellä autoilevan pitää siis ottaa itselleen liikennevakuutus. Autonostotapauksissa vakuutuksen hankkiminen on monesti ulkomaalaiselle hankalaa tai jopa mahdotonta. Minulla on tiedossani tapaus syksyltä 2005, kun suomalainen matkailija vei Suomessa rekisteröidyn matkailuautonsa Kanadaan, eikä saanut sille miltään sikäläiseltä vakuutusyhtiöltä vakuutusta. Lopulta hänen suomalainen vakuutusyhtiönsä teki superpoikkeuksellisesti vastuuvakuutuksen laajennuksen, jonka turvin jäsenemme pystyi autoilemaan Kanadassa.
Vakuutuksen hankkimisen vaikeutta kuvastaa tuo, että teiltä vaaditaan kansainvälistä ajokorttia. Se on varmasti yksi varokeino. Muita konsteja vakuutuksen hankkimisen helpottamiseksi on pyytää omalta suomalaiselta vakuutusyhtiöltä englanninkielinen todistus vahingottomista vuosista
(ns. no-claims certificate). Se voi auttaa, kun vakuutuksen saamisesta neuvotellaan maailmalla. Lisäksi suomalainen voi pyytää Ajoneuvohallintokeskukselta otteen omasta ajokortistaan englanniksi. Tässä otteessa näkyvät myös mahdolliset liikennerangaistusmerkinnät (ks. www.ake.fi / Suora linkki: http://www.ake.fi/AKE/Ajokortit_ja_tutkinnot/Ajokortit/Ote+ajokorttitiedoista.htm. Jos rangaistuksia ei ole, se on hyvä asia ja osoittaa, että kyseessä on huolellinen kuljettaja. Näistä keinoista huolimatta ei voi taata, että onnistuu saamaan liikennevakuutuksen ulkomailla.
Jos olette Autoliiton jäsen, teidän kannattaa ottaa yhteys myös sisarjärjestöömme, joka välittää vakuutuksia ja voi muutenkin auttaa autoiluasioissa:
Canadian Automobile Association
International Documentation
1145 Hunt Club Road
Suite 200
Ottawa ON K1V 0Y3 Canada
Taustatiedoksi te voisitte lukea meidän verkkosivuiltamme Auton osto USA:sta –dokumentin. Vaikka siinä puhutaan USA:sta, moni asia pätee näin myös Kanadan osalta.
EILA OLLIKAINEN
18.7.2007