Autoliiton Tiepalvelukeskus palvelee 24h vuorokaudessa

Lehdistötiedote 24.11.2008

Talvi yllättää osan autoilijoista joka vuosi. Lumipyry, pikkupakkaset ja jäiset ajokelit voivat aiheuttaa harmia kuitenkin myös talven tuloon varautuneille autoilijoille – mihin vuorokaudenaikaan tahansa. Autoliiton Tiepalvelukeskus auttaa ja palvelee 24 tuntia vuorokaudessa.

Autoliiton Tiepalvelukeskuksen puoleen voi kääntyä, jos auto jää tienpientareelle. Valtakunnallinen Tiepalvelukeskus tarjoaa perinteisen tiepalvelun lisäksi monipuolista opastusta matkantekoon: kelistä, ruuhkista, tietöistä, huoltoasemien sijainnista, hinauspalveluista, vaihtoehtoisista reiteistä, auton vuokrauksesta ja yleisten liikennevälineiden aikatauluista. Tietoa saa myös kauppojen ja ruokapaikkojen sijainnista sekä losseista ja saaristolautoista.

”Viime vuonna palvelua käytti lähes 30.000 avuntarpeessa ollutta suomalaista. Yleisimmin apua annetaan sähkövikojen ja virran puutteen vuoksi sekä rengasrikkojen yhteydessä”, Autoliiton Turvapalvelut-yksikön päällikkö Jonne Luomala sanoo.

Autoliiton vapaaehtoista auttamisperinnettä ylläpitää yli 200 Autoliiton tiepalvelupartiota ympäri Suomen. Partiot toimivat nimellistä korvausta ja polttoainekuluja vastaan. Tiepalvelukeskus järjestää myös ammattimaiselta pohjalta toimivia maksullisia palveluita, ja myös tiepalvelu on nykyisin yhä useammin alan yritysten tuottamaa.

Autoliiton Tiepalvelukeskus palvelee ympäri vuoden 24 tuntia vuorokaudessa numerossa 0200 8080 (1,95 €/min + pvm).

Lisätietoja:
Autoliitto ry, Turvapalvelut-yksikkö, assistance-päällikkö Jonne Luomala, (09) 7258 4428, etunimi.sukunimi(at)autoliitto.fi

Yhteystiedot | Tulostettava versio | Sivukartta | Lähetä linkki sähköpostilla © Autoliitto 2012 - Palvelun tekninen toteutus Avoine Oy